Mama knows best. Ask away....

Wife, Woman, Warrior, Wisdom Seeker. In today's day and age, women wear many hats, play many roles and refuse to be bound by cliches. The woman of the 21st century is a mother, wife, leader, confidant, nurturer, entrepreneur, chef, strategist, accountant and much more than we have ever been. In fact, the days of having to choose between being a stay at home mom and working a traditional 9-5 are quickly fading. With technology, women are juggling every aspect of their lives at their own pace, in their own way. Whether it's done from a plush, corner office or from a laptop on the living room couch, women are building their own brands. But while this may seem like a heavy weight to handle, today's woman is empowered, educated, wise and fantastically modern.

For Real, Free?

Free deals - Some start Sunday, 9/29

1.  Grab a free order of Honey Sesame Chicken on Wednesday, 10/2. No purchase is necessary to get this freebie; just print the coupon or show it to staff on a mobile phone. The coupon is valid at participating locations only, and there is a limit of one coupon per person per day.

http://pandaexpress.com/coupon/full/HSCB-Free-Day-Coupon?

2. Take a look at top free kindle downloads of the week from Amazon! You do not need to have a Kindle to take advantage of these free downloads. Books can also be added to a smartphone, tablet or computer. http://www.amazon.com/Best-Sellers-Kindle-Store-eBooks/zgbs/digital-text/154606011/?_encoding=UTF8&camp=1789&creative=390957&linkCode=ur2&tag=kracoulad-20&tf=1

3. Walmart

  • Gillette Fusion Shave Cream, 11 oz. $1.98, rollback price
    Use $2.00/1 Gillette Fusion Shave Prep, excludes trial/travel size, Limit 4 like coupons per household per day from PG 9/29 (exp 10/31)
    Final Price: $0.02 Moneymaker 

 

  • Downy Original, 10 oz. $1.97, regular price
    Use $5.00/3 Tide Detergents, Downy or Tide Boost, excludes Pods and trial/travel size,  Limit 4 like coupons per household per day from PG 9/29 (exp. 10/13)
    Final Price: $0.30 each, when you buy 3 (close to FREE!)

 

4. Rite Aid

 

 5. CVS

  • Robitussin, 20 ct or Liquid, 4 oz. $4.95
    Buy 2, Receive $3.00 ExtraBucks, Limit 5
    Use $3.00/1 Robitussin Product from RP 9/29 (exp. 10/12)
    Or $1.00/1 – Robitussin Product – (robitussin.com)
    Or $1.00/1 Dimetapp, Robitussin, Advil Congestion Relief or Allergy & Congestion Relief Bottle or Package, excludes trial size, Limit 4 like coupons in same shopping trip from RP 8/25 (exp.10/26)
    Pay $3.90, Receive $3.00 ExtraBucks
    Final Price: $0.45 each, when you buy 2 (Close enough!)

6. Kroger

  • Reynolds Baking Cups, 36 ct. $0.99, sale price through 1/7 
    Use $1.00/1 Reynolds Baking Cups, Limit 4 like coupons in same day from SS 6/23 (exp. 9/30)
    Final Price: Free

 7. Target

  • Buy 2 Birds Eye Recipe Ready, 14 oz. $1.97, regular price
    Buy 1, Earn $1.75 with Ibotta
    Use two $1.00/1 Birds Eye Recipe Ready Variety from SS 9/22 (exp. 10/31)
    And use one $1.00/2 Birds Eye Recipe Ready Frozen Vegetable Item, Target Coupon from the Savings Season Booklet (exp. 11/17)
    Pay $0.94, Receive $1.75 with Ibotta
    Final Price: $0.81 moneymaker, when you buy 2

In a Freebie Frenzy? Check out more free things, here.

1 year ago
0 notes
A Meal for Five for $5 (Or a little more!)
Oven Baked Barbecue Chicken - $3.90 for 14 drumsticks
Uncle Ben’s Wild Rice - $.75 per box
Garlic sticks: $.40 for a box of 6
Green Beans: $1 per bag
Total: $6.05 (a little over! But still good! Keep it simple.)

A Meal for Five for $5 (Or a little more!)

Oven Baked Barbecue Chicken - $3.90 for 14 drumsticks

Uncle Ben’s Wild Rice - $.75 per box

Garlic sticks: $.40 for a box of 6

Green Beans: $1 per bag

Total: $6.05 (a little over! But still good! Keep it simple.)

1 year ago
0 notes

Monthly Menu Planning

The ABSOLUTE best way to stay organized and save money is with a plan! Check out the resource below from a sister coupon group on how to do a plan that covers the entire month!

http://www.stockpilingmoms.com/2010/09/stockpiling-101-monthly-menu-planning/

1 year ago
0 notes

Go Generic! Same Difference!

In coupon shopping, the name of the game is to find product that you use or eat at it’s lowest price. When you find that, STOCK UP! There are a few staples that you must have in your pantry or on your shelf. There are two reasons why. 1) These products have long expiration dates and 2) You can make a variety of meals from them. I am talking about pasta, rice, condiments (ketchup, mustard, sugar, flour, etc.), mashed potatoes. These are just a few. And they don’t necessarily have to be name brand. Besides using coupons to slash prices, don’t overlook the store brands. Most times they are cheaper than brand name and if you catch a sale, you can really save. Some argue that the taste is different. What you don’t know is that some of these products are made in the SAME factories. So…Here is an article about six things you can buy generic. It’s all the same to me!

http://www.cheapism.com/blog/2639/buying-generic-to-save-money

1 year ago
0 notes
Where to Find Free Coffee on National Coffee Day—Sept. 29!

My Stockpile! And my latest hauls!

1 year ago
2 notes

A Meal for Five for $5

So, what do I do with the food that I buy from couponing? I create a weekly dinner plan from the food in my pantry. Some people do it the other way around. Make a grocery list and meal plan and then go to the grocery store. Some don’t even have a plan. They just go to the grocery store. Wrong answer. You will most definitely spend more money that way. My plan? I buy whatever is on sale and make a meal from that. If you shop for staple items (products I talked about in a previous post), you will always have a meal. And if you don’t have a recipe, the internet is your friend.

My hubby loves fish so we eat some type of fish at least once a week. This meal was prepared cost about $5 to feed the five people in my house who can eat table food. And there was enough left over to make lunch for the next day for my husband. We can spend more than $5 on a combo meal for ONE person. Here’s the breakdown.

1. Fried catfish - on sale Saturday morning at Kroger. Saturday is a busy day at grocery stores. If you check your meat department first thing Saturday morning, you will more than likely find meat marked down because the sell by date is that day. Freeze or cook that evening. This fish was $3.60 for 6 fillets.

2. Mahatma Spanish rice - Like I said, I buy what is on sale. Never had this product from Mahatma. My family loved it. The rice was a money maker from Publix when I used my $.50 off any Mahatma rice product coupon. Publix doubles coupons up to $.50. This product was $.89. I bought ten bags. I made $.11 on each bag.

3. Texas Toast Garlic rolls - My family loves bread. When my mom and sister visited, we had Jiffy cornbread with EVERYTHING! This bread is on sale at Publix for 50% off at a regular price of $2.79 for a box of 6. Combined with $.50 cent coupon (that doubled), I paid $.40 for one box.

4. Corn: Kroger has vegetables in the bag regular price for $1 every day of the week.

Total: $4.89

**The coupons for Mahatma rice and Texas Toast came from a military circular inside the commissary. If you have a military ID, grab a few of these booklets. But, they can also be purchased from http://www.thecouponclippers.com/ or http://www.couponsthingsbydede.com/. If you want to stock up on rice and bread, which I advise, purchase them.

Why buy coupons? First, we buy newspapers so essentially you buy coupons. Secondly, your savings on one box will cover the amount spent on the coupons.

Happy Saving!

 

1 year ago
0 notes
19 Best Paying Jobs for Women in 2013

get_the_excerpt

1 year ago
0 notes

Double blessings early in the morning!

1 year ago
0 notes